Ilu on ajas muutuv mõiste, mis peegeldab kultuurilisi, sotsiaalseid ja majanduslikke väärtusi. Mis oli ühel ajastul ideaalne, võib tänapäeval tunduda kummaline või isegi vastuvõetamatu. Vaatleme, kuidas iluideaalid on muutunud erinevate ajastute jooksul ning millised neist on jätnud jälje ka tänapäeva ilutrendidele.
Vana-Egiptus – sümmeetria ja puhtus
Vana-Egiptuses peeti ilu harmoonia ja puhtuse sümboliks. Naised ja mehed kasutasid laialdaselt meiki – silmad rõhutati tumeda kohliga, et muuta need mandlikujuliseks ning kaitsta ereda päikese eest. Samuti hoolitseti naha eest, kasutades looduslikke õlisid ja mett niisutamiseks.
Egiptlased uskusid, et ilu peegeldab inimese moraali ja head tervist, mistõttu oli kehahooldus ja parfüümide kasutamine igapäevane osa elust.
Antiik-Kreeka – täiuslikkus ja naturaalsus
Kreeklaste iluideaaliks oli sümmeetriline ja proportsionaalne keha. Skulptuurides kujutati ideaalseid kehasid, mis esindasid jumalikku täiuslikkust. Naised eelistasid naturaalset ilu ja kasutasid väga vähe meiki, piirdudes põsepuna ja kulmude korrigeerimisega.
Antiik-Kreekas austati füüsilist tervist, mistõttu oli sport ja liikumine oluline osa eluviisist. See mõtteviis mõjutab ka tänapäeva tervislikku eluviisi.
Keskaeg – kahvatu nahk ja tagasihoidlikkus
Keskaeg tõi kaasa tugeva religioosse mõju, mis mõjutas ka ilustandardeid. Naise ilu pidi väljendama tagasihoidlikkust ja vaoshoitust – kahvatu jume oli ideaaliks, kuna see viitas aadliseisusele. Päikese käes viibimist püüti vältida, sest päevitunud nahk seostus talupoegade ja välitöödega. Samuti peeti heledaid juukseid eriti kauniks ning neid pleegitati isegi kummeli ja sidrunimahlaga. Lisaks sellele väärtustati ka kitsaid taljeid, mis saavutati korsettide ja teiste keha kuju muutvate riietega, et rõhutada naise keha õrnust ja delikaatsust.
18. sajand – ekstravagantsus ja prantsuse mõjud
- sajandi Euroopa õukondades, eriti Prantsusmaal, olid ilu ja ekstravagantsus lahutamatud. Parukad, valge puuderkreem, kunstpõsepuna ja sünnimärkide maalimine olid trendid, mis sümboliseerisid jõukust ja staatust. Mida uhkem ja silmatorkavam oli välimus, seda kõrgemal ühiskondlikul positsioonil inimene asetses.
Kuigi sellised liialdused on tänapäeva ilumaailmast kadunud, võib õhtumeigis siiski märgata mõningaid mõjutusi.
20. sajand – modernsus ja muutuvad trendid
- sajand tõi kaasa kiired muutused iluideaalides, mida mõjutasid nii poliitilised sündmused, tehnoloogia areng kui ka popkultuur. 1920. aastatel domineeris nn flapper-stiil – lühikesed bobilõikused, tumedad huuled ja rõhutatud silmad, mis sümboliseerisid naiste vabanemist ja iseseisvust. 1930ndatel ja 1940ndatel muutusid ilutrendid taas klassikalisemaks, rõhutades naiselikkust ja loomulikumat meiki.
1950ndatel naasis kurvikam ja glamuursem siluett, mida populariseerisid sellised ikoonid nagu Marilyn Monroe ja Elizabeth Taylor. Selle ajastu ilu rõhutas täiuslikult vormitud kulme, punaseid huuli ja hoolitsetud lokke. 1960ndatel võeti kasutusele minimalistlikum stiil – Twiggy ikooniline lühike soeng, tugevalt rõhutatud silmad ja pehmemad huuletoonid muutsid iluideaalid senisest lihtsamaks ja mängulisemaks.
1970ndatel hakkasid esile kerkima looduslikumad ja vabad ilutrendid, peegeldades hipiliikumise mõju – vähe meiki, pikad ja loomulikud juuksed. 1980ndatel aga vastanduti sellele, tuues moepilti suured juuksed, erkroosa põsepuna ja silmapaistvad lauvärvid. See oli ajastu, kus ilu tähendas eneseväljendust ja julgelt eksperimenteerimist.
1990ndatel ja 2000ndate alguses võttis ilumaailm omaks minimalistlikuma ja loomulikuma lähenemise – beežid huulepulgad, sirged juuksed ja õrn päevitus olid ideaali keskmes. Hiljem, sotsiaalmeedia ja kuulsuste mõjul, muutusid trendid taas julgemaks ja mitmekesisemaks.
Kokkuvõtlikult saab öelda, et iluideaalid on ajas pidevalt muutunud, peegeldades ühiskonna väärtusi ja eluviise. Kui varasematel sajanditel olid olulised kahvatu nahk või ekstravagantsed aksessuaarid, siis tänapäeval hinnatakse rohkem naturaalset ilu ja tervislikku elustiili. Erinevate ajastute ilustiilidest õppides võime leida inspiratsiooni ka oma igapäevasesse ilurutiini.